Półpasiec, metody leczenia

lekarze specjaliści > Półpasiec > Półpasiec, metody leczenia

Specjaliści Radzą

Półpasiec, metody leczenia

Półpasiec jest wywoływany przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca, który powoduje powstawanie bolesnych pęcherzyków skórnych po jednej stronie twarzy lub ciała. Typowe objawy półpaśca to uczucie ogólnego rozbicia, podwyższona gorączka, uczucie mrowienia i ból po jednej stronie ciała. Po kilku dniach pojawiają w tej okolicy niewielkie, wypełnione płynem pęcherzyki umiejscowione wzdłuż chorobowo zmienionego nerwu. Umiejscowienie wysypki to najczęściej klatka piersiowa, brzuch, grzbiet, twarz. Zajęta przez pęcherzyki okolica jest niezwykle bolesna. Po okresie 1-2 tygodni pęcherzyki goją się tworząc strupy. Ból, określany mianem nerwobólu powirusowego może się jednak utrzymywać bardzo długo, czasem wręcz latami.

Dlaczego chorujemy?
U osób które przeszły ospę wietrzną, wirus pozostaje w uśpieniu w komórkach nerwów rdzeniowych i uaktywnia się w okresie sprzyjającej dla niego osłabionej odporności, urazu fizycznego etc.

Dotychczas nie wynaleziono sposobu na zapobieganie lub zatrzymanie półpaśca i najczęściej przebiega on własnym torem. Osoby z półpaścem powinny być pod kontrolą lekarza, który zastosuje powiązaną terapię mająca na celu zmniejszenie stanu zapalnego i bólu oraz leczenie zmian skórnych. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwwirusowe, kortykosteroidy, antybiotyki czasem trójcykliczne leki przeciwdepresyjne. Farmakoterapię można wspierać poprzez metody alternatywne: stosowanie witaminy E ( wyłącznie pod kontrolą lekarza) a także unikanie produktów bogatych w aminokwas o nazwie arginina, takich jak czekolada, płatki zbożowe, orzechy i nasiona. W leczeniu półpaśca stosować można terapię ziołową. Zmiany skórne zwilża się roztworem melisy albo nagietka lekarskiego, co zmniejsza odczyn zapalny. Przeciwwirusowo działają okłady z lukrecji.

Uwaga
Okolica dotknięta półpaścem powinna być utrzymana w czystości i suchości. Najlepiej żeby była odsłonięta. Pęcherzyków nie należy zdrapywać. Na objęte chorobą miejsca możesz przykładać lód oraz zimne okłady z octanem glinu. Dla znieczulenia zakończeń nerwowych, pęcherzyki można smarować maścią sporządzoną z dwóch pastylek aspiryny i dwóch łyżeczek spirytusu do nacierania. Łagodząco działa także żel z aloesu.

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl